Elektromos fogkefe gyerekeknek?
Tapasztalatok szerint, a tejfogak védelmét sokan nem tartják fontosnak. Vélekedésük szerint, elegendő a tejfogakat váltó, maradó fogakra vigyázni… Ebben sajnos nagyon tévednek!
Fontos-e a tejfogak védelme?
A tejfogak megőrzése komoly jelentőséggel bír, hiszen azok egészséges megléte, folyamatos – a megfelelő életkorban történő – elvesztése biztosítja, hogy az azokat követő, maradó fogak megfelelő rendezettséggel és ütemben vegyék át szerepüket. Arról nem is beszélve, hogy egy korán elromló beteg tejfog, megkeseríti a gyermek és szülei életét. Az esetleges fogászati kezelések – ha fájdalommal nem is, de – ijedtséggel és költségekkel járnak. Ha pedig nem kezeltetjük a gyermek beteg tejfogait, azok idő előtti elvesztését kockáztatjuk. Sőt, a problémás tejfogak – a baktériumok melegágyaként – gyulladáshoz vezethetnek, és akár a mindennapi táplálkozást is megnehezítheti. Egy szó mint száz, a tejfogakra igenis vigyázni KELL!
Használjon a gyerek elektromos fogkefét?
A helyes fogmosás mikéntjét is tanulni kell. Fontos, hogy már az első fogacskák megjelenése után gondoskodjon a szülő azok tisztán tartásáról. Ez általában egy ujjra húzható kis fogkefével történik, és egy felnőtt végzi a fogak tisztítását. Ezt követően (óvodás kor) a gyermek és a szülő együtt mossanak fogat. A közös fogtisztítások alkalmával a szülő megmutathatja (a gyermek pedig eltanulhatja) mit/és hogyan kell csinálni. Ilyenkor már használhatunk elektromos fogkefét is, de fontos hozzátenni, hogy amennyiben a gyermek nem sajátítja el a megfelelő eljárást, az eredmény nem garantálható. A gyermekkorban megtanult, rutinszerű fogápolás az alapja a későbbi helyes szájhigiéniai tevékenységnek. Természetesen ebben is a szülőé a legnagyobb felelősség, így ne legyünk rest, ellenőrizzük le – akár szabad szemmel, akár fogszínező tablettával – mit végzett a csemeténk?
Mikortól ajánlott elektromos fogkefe a gyereknek?
Gyakori gondot okoz a gyermekek fogápolásában, hogy sokszor nem elég alaposak, nem mossák fogaikat elegendő ideig és a „problémás helyeket” előszeretettel „felejtik el”. Ez persze sok tényező együttes eredménye, hiszen sem motorikus képességeik nem elég kifinomultak, sem időérzékük nem alakult még ki. A mozgásforma, a mozdulatsor tanulható, és idővel a szájápolásra szánt idő is a rutin részévé válik. A gyártók általában három éves kortól ajánlják az elektromos fogkefét. A jól megválasztott készülék valóban beválhat már 3 éves korban is, de amíg a finommotoros mozgások nem alakultak ki teljesen, érdemes a szülőnek is „átmenni a fogakon. Ez nagyjából 6-7 éves korig ajánlott.